لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

اطلاعات تماس

09132564789

اصفهان خیابان شهید بهشتی پ22

Sabatheme@info.com

مارا در شبکه های اجتماعی فالو کنید

معرفی تجهیزات شبکه | خدمات شبکه در غرب تهران

معرفی تجهیزات شبکه

در این مقاله تجهیزات شبکه پرکاربردی که امروزه در شبکه های کامپیوتری استفاده می‌شود به شما معرفی خواهیم کرد و سپس به معرفی تجهیزات شبکه و خدمات شبکه در غرب تهران می پردازیم.

تجهیزات پسیو شبکه

انواع کابل شبکه

یکی از مهم ترین و اصلی ترین تجهیزات شبکه کابل شبکه می باشد که با توجه به نوع شبکه بندی می توان از موارد زیر استفاده کرد :

 • کابل های کواکسیال (Coaxial Cable)
 • زوج سیم به هم تابیده (Twisted-pair Cable (unshielded and shielded) )
 • فیبر نوری (Fiber-optic Cable)

معرفی تجهیزات شبکهکابل های کواکسیال

این کابل‌ها به کابل کواکس و در زبان فارسی به کابل هم‌محور نیز مشهور می‌باشد. اجزای تشکیل دهنده کابل کواکسیال ، یک هسته (Core) از جنسِ مس، یک عایق (Insulation) که به دور هسته مسی قرار دارد، یک روکش توری (Wire Mesh) مانند و یک پوسته بیرونی تشکیل‌شده است. ساختار داخلی این کابل در شکل نمایش داده‌ شده است.

در این کابل وظیفه‌ی هسته مرکزی، انتقال سیگنال‌های الکتریکی بوده و وظیفه عایق این است که هسته را از محافظ جدا می کند. و از پدیده‌ی نویز و هم‌شنوایی (Crosstalk) جلوگیری می کند. روکش بیرونی البته که جنسی از لاستیک، تفلون یا پلاستیک داردو وظیفه آن، محافظت از اجزای درونی کابل است. کابل‌های کواکسیال در برابر پدیده‌ی تداخل و تضعیف از کابل‌های زوج به هم تابیده مقاوم‌تر می‌باشند.

*در ساختار شبکه های امروزی معمولاً از زوج سیم به هم تابیده استفاده می‌شود و استفاده از کابل های کواکس درزمینه دوربین های مداربسته می باشد.

زوج سیم به هم تابیده

این نوع کابل ها تقریباً در نود درصد شبکه های امروزی استفاده می‌شوند و در فارسی به کابل‌های زوج سیم هم معروف هستند. دو نوع از این کابل ها وجود دارد:

 • نوع بدون روکش (Unshielded Twisted-pair (UTP))
 • نوع روکش‌دار (Shielded Twisted-Pair (STP))

خدمات شبکه در غرب تهران

زوج سیم به هم تابیده بدون روکش (STP)

از این کابل‌ها بیشتر به‌منظور کاهش تداخل سیگنال های الکتریکی و جلوگیری از پدیده‌ی هم شنوایی استفاده می‌شود. قیمت کابل‌ های STP نسبت به کابل های UTP بیشتر است.

برای این نوع کابل ها دو کانکتور وجود دارد:

 • RJ-11
 • RJ-45

RJ-11: این کانکتور که از آن بیشتر جهت اتصالات تلفن استفاده می‌شود، دارای چهار پین می باشد. برای اتصال خط تلفن به مودم و همچنین اتصال تلفن به خط مخابرات از این کانکتور استفاده می‌شود. این کانکتور از کانکتور RJ-45 کوچک‌تر است.

RJ-45: از این کانکتور جهت اتصالات شبکه مانند اتصال کارت شبکه کامپیوتر به تجهیزات شبکه استفاده می‌شود. همچنین این کانکتور برای اتصال اجزای شبکه مانند سوئیچ و روتر و سایر تجهیزات به یکدیگر مورداستفاده قرار می گیرد.

 

جهت مراجعه به اینستاگرام آی تی سان و مشاهده خدمات دیگر ما کلیک کنید.

 

تجهیزات اکتیو شبکه

در ادامه معرفی تجهیزات شبکه به بررسی تجهیزات اکتیو شبکه می پردازیم.

هاب (Hub)

یکی از تجهیزات شبکه که در شبکه‌ هایی با توپولوژی ستاره استفاده می‌شود هاب می باشد که در این حالت هر کامپیوتر با یک قطعه کابل به آن متصل می‌شود. هاب ها اساسا دستگاه های هوشمندی نیستند و هیچ پردازشی را بر روی بسته های اطلاعاتی انجام نخواهند داد.

استفاده از هاب ترافیک شبکه را افزایش می‌دهد به این دلیل که اطلاعات دریافتی از یک پورت به سایر پورت‌ها نیز ارسال خواهد شد. امروزه دستگاه های هاب تولید نمی شوند و مورداستفاده قرار نمی‌گیرند و به جای آن از سوئیچ استفاده می‌شود که دارای توانمندی های بیشتر و کارایی بهتری می باشد.

سوئیچ

سوئیچ ازنظر ظاهری شباهت زیادی با هاب دارد با این تفاوت که سوئیچ قطعا هوشمندتر و کاراتر از یک هاب عمل می‌نماید. هاب در زمان دریافت یک بسته اطلاعاتی آن را از کلیه پورت‌های خود عبور می‌دهد ولی سوئیچ هوشمندتر عمل کرده و ترافیک‌های دریافتی از یک پورت به سایر پورت‌ها ارسال نمی‌شود.

به‌بیان‌دیگر سوئیچ در زمان دریافت فریم آدرس MAC Address مقصد (آدرس فیزیکی مقصد) را بررسی کرده و براین اساس مقصد مشخص‌شده و فریم به پورتی ارسال می‌شود که کامپیوتر گیرنده به آن متصل باشد.

معرفی تجهیزات شبکه

روتر

روتر یکی دیگر از تجهیزات شبکه می‌باشد که در لایه ی سوم مدل استاندارد OSI کار می‌کند. روتر بین شبکه‌های مختلف مسیریابی می‌کند باعث اتصال شبکه های با رنج های متفاوت می‌شود. شرکت‌های زیادی هستند که تجهیزات شبکه مانند Router و دیگر دیوایس‌های مورداستفاده را تولید می‌کنند (مانند سیسکو و میکروتیک) به این سبب Router ها نیز برندها و مدل‌های مختلفی دارند.

به‌طورکلی روتینگ به معنی ارسال بسته از مبدأ به مقصد براساس آدرس لایه سوم (IP) و جدول مسیریابی یک روتر می‌باشد. روتر قابلیت مسیریابی و ارسال ترافیک از یک شبکه به شبکه دیگر را دارد. در زمانی که روتر یک ترافیک را دریافت می کند آدرس مقصد بسته را بررسی کرده و بعد از بررسی مقصد بسته، جدول مسیریابی (Routing Table) را برای یافتن مسیر مناسب برای هدایت بسته جستجو می کند.

معرفی تجهیزات شبکه

جهت مشاهده دپارتمان سخت افزار و شبکه کلیک کنید.

  نظرتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*